مقاله

راهنمای اخذ تاییدیه آتش نشانی

اخذ تاییدیه آتش نشانی

اخذ تاییدیه آتش نشانی

بر‌اساس آمارهای سازمان آتش‌نشانی، ساختمان‌هایی که اخذ تاییدیه آتش نشانی را دارند، آمار حوادث حریق به زیر ۹‌درصد کاهش یافته است. امروزه در شهرهای بزرگ، سازنده‌های ساختمان‌های بالای ۵ طبقه باید تاییدیه آتش‌نشانی را دریافت کنند که بتوانند اخذ پایان کار پروژه خودرا دریافت کنند. در‌واقع، گرفتن این تاییدیه ایمنی به یکی از دغدغه‌های مالکان پروژه‌های عمرانی تبدیل شده است.

در این مقاله راهنمای کامل مراحل اخذ تاییدیه آتش نشانی را مطالعه خواهید کرد. اگر شما نیز از مالکان پروژه‌های ساختمانی مسکونی، اداری، تجاری، صنعتی یا بیمارستانی کشور هستید، مطالعه این مطلب کوتاه برای شما بهترین راهنماست، با ما در این مطلب همراه باشید.

اخذ تاییدیه آتش نشانی؛ تایید رعایت دستور‌العمل‌های سازمان آتش‌نشانی

بر‌خلاف گذشته که به اخذ تاییدیه آتش نشانی اهمیت داده نمیشد، اما امروزه توجه فراوانی به بحث ایمنی ساختمان‌های مسکونی، اداری و تجاری می‌شود. در‌واقع برای ساخت هر ساختمانی باید یک‌سری موارد ایمنی رعایت شود که یکی از آن‌ها در رابطه با سیستم‌های اطفاء حریق، شبکه برق اضطراری و سیستم تهویه پارکینگ است. تاییدیه آتش نشانی یک گواهی ایمنی و آتش نشانی است که رعایت شدن کلیه ضوابط و دستورالعمل‌های سازمان آتش‌نشانی را تایید می‌کند.

بازرسانی که مورد‌تایید سازمان آتش‌نشانی هستند در هنگام ساخت بنا و در بازه‌های زمانی مختلف به محل پروژه مراجعه می‌کنند و ساختمان را از نظر ایمنی بررسی میکنند؛ این افراد پس از کنترل موارد ایمنی، نسبت به امضای تاییدیه آتش نشانی پایان کار ساختمان اقدام خواهند کرد؛ بنابراین مالکان محترم کلیه پروژه‌های ساختمانی باید برای کسب پایان کار و سند مالکیت ابتدا نسبت به خرید تجهیزات آتش نشانی و اخذ تاییدیه ایمنی اقدام کنند.

کدام ساختمان‌ها باید تاییدیه آتش نشانی پایان کار دریافت کنند؟

به‌طور‌کلی، قوانین سازمان آتش‌نشانی ممکن است هر سال با تغییر مواجه شوند و شما باید پیش از آغاز عملیات عمرانی خود این قوانین را بررسی کنید؛ اما در‌حال‌حاضر کلیه ساختمان‌های ۵ طبقه به بالا با کاربری مسکونی و بناهای یک‌ طبقه به بالا با کاربری غیر‌مسکونی باید حتما نسبت به دریافت تاییدیه آتش نشانی پایان کار اقدام کنند، در غیر این صرت با مشکلاتی مواجه خواهند شد.

توجه داشته باشید که این تاییدیه ایمنی آتش نشانی فقط ۶ ماه اعتبار دارد؛ اگر در این مدت نتوانید پایان کار ساختمان خود را بگیرید، باید دوباره برای اخذ تاییدیه آتش نشانی برای ساختمان چند طبقه اقدام کنید. به‌طور‌کلی، امروزه توجه ویژه‌ای نسبت به قبل به رعایت نکات ایمنی در ساختمان‌سازی می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم علاوه‌ بر ایمنی ساختمان، به بحث ایمنی فردی نیز توجه داشته باشید و به‌عنوان مهندس ناظر یا مالک پروژه حتما از تجهیزات حفاظت فردی مانند کلاه ایمنی و… استفاده کنید.

 

اخذ تاییدیه آتش نشانی

 

چه مواردی برای اخذ تاییدیه آتش نشانی برای ساختمان چند طبقه بررسی می‌شوند؟

مواردی که برای اخذ تاییدیه آتش نشانی مورد‌ بررسی قرار می‌گیرند، بسته به نوع کاربری ساختمان، تعداد طبقات و مواردی دیگر متفاوت خواهند بود؛ اما به‌طور‌کلی، بازرس سازمان آتش‌نشانی نکاتی مانند موارد زیر را در ساختمان بررسی می‌کند:

 • سیستم‌های اطفاء حریق مانند انواع کپسول آتش نشانی
 •  راه خروج اضطراری از ساختمان
 •  راه‌های خروج دود ناشی از حریق از بنا
 • نصب درب های ضد‌حریق
 • سیستم تهویه ساختمان
 • استفاده از پوشش‌های ضد‌حریق

بازرسان پس از بررسی و کنترل چنین نکاتی نسبت به صدور و امضای فرم تاییدیه آتش نشانی اقدام می‌کنند.

 

راهنمای کامل مراحل اخذ تاییدیه آتش نشانی ساختمان

ابتدا باید از میان یکی از شرکت‌های مشاور آتش‌نشانی مورد‌تایید سازمان آتش‌نشانی یک مورد را انتخاب و با آن قرارداد ببندید. پس از تکمیل فرم تشکیل پرونده آتش‌نشانی در دفاتر خدمات الکترونیک و معرفی شرکت مشاور به دولت، برای دریافت تاییدیه ایمنی باید مراحل زیر طی شوند:

 • طراحی و نقشه‌کشی سیستم‌های اعلام و اطفاء حریق بنا مطابق با استانداردها و ارسال آن به سازمان آتش‌نشانی
 • برگزاری جلسات توجیهی با پیمان‌کاران و ارائه ضوابط و نکات معماری به کارفرما
 • شروع کار و انجام پروژه‌های سیستم اطفاء حریق و پوشش‌های ضد‌آتش تحت نظارت شرکت مشاور
 • نظارت بر خرید و نصب تجهیزات آتش نشانی در ساختمان
 • تست تجهیزات و نظارت نهایی
 •  تدارک مدارک برای دریافت نوبت مراجعه بازرسان سازمان آتش‌نشانی
 • تنظیم قرارداد تعمیر، سرویس و نگه‌داری از تجهیزات
 • بازدید نهایی بازرس و صدور تاییدیه آتش نشانی

پس از انجام این مراحل تحت نظارت دقیق شرکت مشاور آتش نشانی، تاییدیه ایمنی صادر خواهد شد و کارفرما می‌تواند برای دریافت پایان کار اقدام کند. معمولا در ساختمان‌ها از تجهیزاتی مانند باکس‌های آتش‌نشانی، کپسول اطفاء حریق و شلنگ‌های مخصوص استفاده می‌شود. ما پیشنهاد می‌کنیم که برای مواقع بحرانی خصوصا در مجتمع‌های غیر‌مسکونی نسبت به خرید ماسک شیمیایی برای مقابله با دود نیز اقدام کنید.

 

اخذ تاییدیه آتش نشانی

 

در‌صورت دریافت نکردن تاییدیه آتش نشانی چه اتفاقی می‌افتد؟

بدون‌شک با رعایت نکردن نکات ایمنی و نگرفتن تاییدیه آتش نشانی، در زمان وقوع حوادث با خسارت‌های جانی و مالی جبران‌ناپذیری مواجه خواهید شد و با نداشتن تاییدیه ایمنی و آتش نشانی در هنگام قوع حادثه سازمان آتش نشانی هیچ مسئولیتی در این قبال نخواهد داشت. توجه داشته باشید که در‌صورت نگرفتن این تاییدیه، شهرداری پایان کار ساختمان را صادر نمی‌کند و شما نمی‌توانید سند مالکیت بنا را دریافت کنید.

همه مالکان ساختمان‌های ۵ طبقه به بالاتر موظف‌اند نسبت به اخذ تاییدیه اتش نشانی بنای خود اقدام کنند. این کار با خرید تجهیزات آتش‌نشانی مورد‌تایید سازمان آتش‌نشانی مانند کپسول‌های ایمنی، فیلتر ماسک، باکس‌های اطفاء حریق و سایر تجهیزات انجام می‌شود. شما می‌توانید برندهای مورد‌تایید و معتبر را در سایت این سازمان مشاهده کنید. آراد ایمن نیز برای خرید تجهیزات آتش‌نشانی با قیمت مناسب در کنار شما خواهد بود.

بهترین تجهیزات اطفاء حریق را از فروشگاه اینترنتی آراد ایمن بخرید

در این مقاله با تاییدیه آتش نشانی و نحوه اخذ آن آشنا شدید. ما در شرکت آراد ایمن ورنا با کمک متخصصین و مشاورین ایمنی و آتش نشانی میتوانیم در اخذ تاییدیه آتش نشانی تهران همراه شما باشیم تا تاییدیه آتش نشانی را دریافت کنید.

آتش نشانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *